31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa Rehberi Sağlık ve Bakım

Sağlık ve Bakım

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz,

Sizlere bu konumuzda avşa adasında sağlık ve bakım hizmetleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Yaz aylarında nüfusu yüzbinlere ulaşan avşa adası ve çevresine her yaştan ve her kesimden insanlar tatile gelmektedir. Hali ile nüfus bukadar yoğun olunca sağlık ve bakım hizmetleri tatilciler için önem kazanır. Önemli bir sağlık sorununda acil hizmet alınabilecek hastahane, doktor ve ekipan avşa adasında mevcutmudur. Yine aynı şekilde ilaç vs tedariği sağlanabilirmi? Bunları eminiz tatile çıkmadan önce düşünüyoruzdur. Çünkü çoğumuzun çocuğu var yaşlısı var hastası var bu nedenle sağlık önemli bir konu haline gelmektedir.

Adamıza tatile çıkacaklara bir uyarı. Avşa adasında hastahane bulunmamakla beraber küçük çaplı 2 doktor ve hemşireden oluşan sağlık ekibi ile sağlık ocağı yer almaktadır. İlaç vs tedariği içinde bir adet eczane yer almaktadır. Önemli bir sağlık sorunu olan tatilcilerin adamıza gelmeden bulundukları yerlerin sağlık kuruluşu veya doktorlarına kontrol yaptırarak tatile çıkmada sorun olup olmadığını öğrenmeleri gerekiyor. Bununla birlikte önemli ilaç ve gereçleri yanlarında bulundurmalarında fayda var. Neticede bir eczane bulunsada ada olduğundan ilaç bulunmaması durumunda tedarik zor olabilir.

Avşa adasında bulunan sağlık ocağında genellikle ilaç yazdıranlar, güneşte yananlar veya deniz suyu yutupta rahatsızlananlar daha çok tedavi amaçlı ziyaret etmektedir. Doktorlar pratisyen olup uzman doktor bulunmamaktadır. Kan şekeri ve röntgen çekme imkanıda sağlık ocağı hizmetleri arasında yer almaktadır.

Acil durumlarda hastalar deniz anbulansı ile erdek ilçesinde 15 dakkada doktor ve hemşire refakatinde erdek ilçesine ulaştırılır.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

2 YORUMLAR

  1. YAZIN BIR Mobil Hastane Olmasi Gerekir Acil Bir Durumda Kurtulus Allaha Kalmis UZ. Doktor Yok Defibliator Kullanacak Elaman Yok Ben Kac Tane Olay Gordum Yazik Cok Guzel Bir Ada Benimde Yazligim Orada .4 Senedir Gelemiyorum Cocuklar Gidiyor Artik Satmayi Dusunuyorum Kimse Bu Konularla Ilgilenmiyor Yazik.

  2. Avşa, sağlık açısından tam bir mahrumiyet bölgesi.

    En çok ölüm nedeni olan kalp krizi ile ilgili hiçbir önlem ve donanım yok. Akşam 5 oldu mu, sabaha kadar sağlık ocağında kimse yok. Tam bir dağbaşı. Haftasonu ise tatilci akını yaşanıyor. Nüfus kaç oluyor kim bilir. Ama Cuma akşam 5 den Pazartesi sabah 9 a kadar tatilciler tam manasıyla Allah’a emanet. Acil durumlarda deniz ambulansı gelecek de, Erdek’e götürecek de yani çok zor. Hele adanın arka taraflarındaysanız, akşam 3-4 den sonra Erdek’e ambulansla ulaşmanız temiz 2-3 saat.

    İnsanlar çoluk-çocuk geliyor. En azından yazın 24 saat acil hizmet alınmalı. Gündüzleri de olsa en azından kardiyolog, dahiliye, jinekolog 7 gün olmalı, acil durumlarda çağrılabilmeli. Adanın sağlık konusunda büyük sıkıntıları var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here