Oyuncak Saklı Yadigarların Başarısı

0
9 okundu

 Stop motion tarzında bir belgesel olan oyuncak saklı yadigarlar bugüne kadar 16 kez finale kalmış olduğu festivallerde 4 kez ödül kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

 Yağmur Kartal`ın hem yazıp hem yönettiği belgesel Best İstanbul Film Festivali ve 6. Uluslararası film festivalinde 1.lik, Antakya 8.Uluslararası ve 2. Erzincan film festivalinde juri özel ödülüne layık bulundu.

 Stop motion şeklinde orta metrajlı bu belgeselin çekimleri Avşa Adası ve İstanbul`yapıldı.Çekilen belgeselde 7.000 kare fotoğraf kullanılırken kullanılan tüm animasyonlar yönetmen Yağmur Kartal tarafından tasarlandı.2016 Yılında çekimlerine başlanan belgesel Latrak film yapımcılığında ve Karakuş Film desteği ile çekildi.Filmde ayrıca oyuncak müzesi sahibi şair Sunay Akın ve tiyatro yönetmeni Hakan Altıner`de yer alıyor.

 Oyuncak tarihini anlatan bu belgeselde 1930`lu yılların sonunda doğan Sabahattin Parlar`ın hayat hikayesi anlatılıyor.1930`lu yıllardan 80`li yıllara kadar İstanbul sokaklarında karşılaşacağınız manzaraları sunan belgeselin müzikleri ise Aykut Kırşan ve Egecan İnce ile tasarlandı.

 Osmanlı figürlerininde kullanıldığı belgeselde bir elektirik ustası olan Sabahattin Parlar`ın sanatçı kişiliğine odaklanmış. Yönetmen Yağmur Kartal ise kimsenin tanımadığı bu isimsiz kahramana yönelik bir belgesel yaparak Sabahattin Parlar`ı Türk halkına tanıtmak istediğini belirtti.

FİLM EKİBİ

Yazar ve Yönetmen: Yağmur Kartal.
Oynayanlar: Sabahattin Parlar, Sunay Akın, Hakan Altıner, Akgül Parlar, Vildan Baydar, Mehmet Emin Avşaroğlu.

KATILMILMIŞ OLDUĞU FESTİVALLER

 6. Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali, Antakya 8. Uluslararası Film Festivali, 2. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali, Best Istanbul Film Festival, Turkish World Documentary Film Festival, Anatolia International Film Festival, 39. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali, 3. Uluslararası İzmir Artemis Film Festivali, İzmir International Short Film Festival, Festival de Cinema de Alter do Choa, Golden Bridge İstanbul Short Film Festival, Anatolian Short Film Festivali

Avşa Adası Sahil Manzası

SORU SOR VEYA YORUM YAZ