31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa Rehberi Nerede Ne Var

Nerede Ne Var

Avşa adasına tatile geleceklere rehber olması amacı ile önemli olabilecek yerlerin adanın neresinde olduğunu sizlere kısaca tarif edelim.Tatilinizde sizlere yararlı olacak yol tarifimizi okumanızda fayda var.
Avşa adasına ilk defa geliyorsanız öncelikle temel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız alışveriş yerlerinin adanın neresinde olduğunu sizlere tarif ederek işe başlayalım.Alışveriş yerlerine ulaşmanın en kestirme yolu adanın giriş noktası olan iskelenin tam karşında bulunan dondurmacıların hemen yanındaki ara sokaktan içeri girmektir.Ara caddeyi geçtiğinizde karşınıza çıkan kavşağın sol tarafına döndüğünüzde ucuz fiyatlarla alışveriş yapabileceğiniz a-101 ve bim markete ulaşacaksınız.Marketlerin tam karşısında ise adanın sebze ve meyve pazarı bulunuyor.Aynı cadde üzerinde 1001 çeşit malzemenin satıldığı salı pazarları ile beraber birde peynirci bulunuyor.Kavşaktan dümdüz yürüdüğümüzde ise migros marketi göreceksiniz.Kavşaktan sola döndüğümüzde ise dia marketi göreceksiniz.Dia marketi geçtiğinizde tarihi çınaraltı meydanına ulaşırsınız.Çınar altında maç yayınlarını izleyebileceğiniz bir adet çay bahçesinin yanı sıra uygun fiyatla yemek yiyebileceğiniz 2 adet restoran ve ekmek alışverişinizi yapabileceğiniz 2 adette fırın bulunuyor.Fırınlarda pastahane ürünleride dahil bir çok mamul müşterilerine sunuluyor.
İskeleden her iki yana uzanan sahil şeridi üzerinde apart ve pansiyon türü konaklama tesisleri ile beraber butik,restoran,hediyelikçiler ve daha bir çok ürünün sergilendiği dükkanlar var.Adanın gezinti yolları olan bu sahil şeridindeki yerleri en iyi gece gezmelerinizde görebilir sergilenen ürünleri inceleyebilirsiniz.İskelenin deniz kısmınından sol tarafa döndüğünüzde incik boncuk,gümüş ve el işi takıların sunulduğu hediyelikçiler çarşısına ulaşabilirsiniz buranın sahil yolu üzerine çıkan yolun üzerindede adanın dünyaca ünlü şaraplarının sunulduğu standlar bulunuyor.Her iki taraftanda gece gezmelerinizde ilginizi çekecek ürünleri hatıra olarak satın alabilirsiniz.İskelenin bulunduğu alan üzerinde ise 2 adet çaybahçesi bulunmaktadır.Ayrıca internet cafe,pastahane ve bilet satış noktaları ile beraber ödemelerinizi yapabileceğiniz ptt istasyonu ve gazete bayinide iskele meydanında bulabilirsiniz.
Avşa adasının eğlence yerleri ise sağ tarafta kalan sahil bandı üzerinde.İskeleden o istimakete yürüdüğünüzde barlar sokağına çıkarsınız.Toplamda 2 adet türkü evi ile beraber 4 adette club bardan oluşan sokakta bulunan mekanlar gecenin ilerleyen saatlerine kadar gece hayatı müdavimlerini ağırlıyor.Discolar ise adanın merkezinde.Mekanlara en kestirme yol tarifi barlar sokağını geçtiğinizde karşınıza çıkan balıkçı parkı çıkacak.Parkı geçtiğinizde sol tarafa doğru derin bir ara yol göreceksiniz.Bu yolu izlediğinizde discolara ulaşırsınız.
Adanın koylar dahil bir çok yerine kalkan minibüsler biraz önce tarif ettiğimiz iskele kavşağının tam karşı yolu üzerinde.Taksiler ise kavşaktan biraz sola döndüğünüzde karşınıza çıkar.
Avşa adasında çocuklarınızla gece gezmelerinizde hoşça vakit geçirebileceğiniz birde lunapark bulunmaktadır.İskelenin sol tarafında bulunan lunaparka sahil bandını izlediğinizde ulaşabilirsiniz.
Altınkum,karadut ve tavşanlı koyları adanın güney sahillerinde bulunmaktadır.Buralara en kolay ulaşım yiğitler köyünün içerisinden geçen yolu takip etmenizdir.Manastır,beyazsaray ve çınar koyları ise adanın batı kısmında yer almaktadır.Buralara en kestime yol çınaraltında bulunan okulun sağ tarafında kalan yola girerek yolun bitiminden sola dönüp sonrasında mezarlık yoluna girmeden sağ tarafta karşınıza çıkan yola girmek olacaktır.
Siziler kısaca avşa adasında nerede ne var tarif ettik.Tatilinizde sizlere yararlı olabileceğini düşündüğümüz yol tarifimiz umarız işinize yarar.

Kaydet

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

1 YORUM

  1. İyi Günler Barış bey internet sitenizdeki avşa adasını anlatışınızı okudum ama bazı şeylerin eksik yada reklam amaçlı olduğunu tespit ettim örneğin A-101 ve Bim market ten bahsederken onlarında yanında bulunan züccaciye ve plastik ağırlıklı eşyalar satan Avşam Spot tan bahsetmeyip sadece Avşa adasında Salı Pazarı çeşit ürünlerin satıldığı belirtilmektedir. Bu durum haksız bir reklama sebebiyet vermektedir. Ve son olarak Salı pazarının yanında peynirci diye bahsettiğiniz dükkan isminide Manyas Şarküteri olarak değiştirmeniz belki farkında olmadan yapılmış bir haksızlığı giderecektir Saygılarımla Melih

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here