31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa adası Mavi Marmara Seferleri

Mavi Marmara Seferleri

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, bu makalemizin konusu avşa adası mavi marmara seferleri, aldığımız haberlere göre yolculuklarına uzun bir ara veren ve adamızın simgesi haline gelen mavi marmara gemisi 1 haziran itibarı ile seferlerine tekrar başlıyor.

Bilindiği üzere insan hak ve hürriyetleri (İHH) vakfının mülkiyetinde bulunan mavi marmara gemisi Avşa-Marmara hattında çalıştırılmak üzere geminin eski kaptanı ismail ardahan ve bir grup girişimci tarafından 2 yıllığına time charter olarak kiralandı.

Yakın zamanın fotoğraf karelerine giren ve adamıza binlerce insanı taşıyan ve adamızı hatırlatan bir simge haline gelen bu gemi ayrıca gazze ambargosununda simgesi.İsrailin gazze kentine uyguladığı ambargoyu denizden gelmek için insani yardım götüren gemi israil askerleri tarafından saldırıya uğramış, bu saldırı sonucu biri amerikalı 8 türk vatandaşı şehit edilmişti.

Bu olaydan sonra uzun bir dönem çalıştırılmayan hafızalarımızda özlemle buluşan bu geminin tekrar seferlerine başlamasına inanın çok sevindik.

Geminin yolcu getirmekten ziyade seferlerine ara vermesi sonucu istanbul`dan eşyasını getiren esnaf ve yazlıkçılar için ulaşım büyük bir dert haline geliyordu.

Ayrıca istanbul`dan ulaşımın tek olarak ido tarafından sağlanmasıda ulaşım masraflarını büyük bir ölçüde arttırmıştı.Geminin sefer yaptığı dönemlerde bilet fiyatlarının deniz otobüslerine nazaran %50 daha uygun olması adamıza daha fazla yolcu ve tatilci getirme imkanını sunuyordu.

Geminin tekrar seferlerine başlaması sonucu ulaşım masraflarının yarı yarıya düşeceği konuşuluyor.

Ayrıca bilindik karşılama ve vedalaşma sahnelerini hemen hemen herkez hatırlar.Umarız yeni seferler adamız ve ada turizmimiz için hayırlı olur.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here