31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Gezi Rehberi Marmara Adası

Marmara Adası

Marmara Adası Hakkında Bilgiler
Marmara denizinin güney batısısında bulunan marmara takım adaları olarakda bilinen adalar topluluğunun en büyük adası olan marmara adası,çanakkaleye bağlı gökçeada`dan sonra türkiyenin en büyük ikinci adasıdır.Çevresinde ekinlik,paşalimanı,avşa,hayırsız ve koyun adaları bulunan bu büyük kara dilimi bu bölgedeki adaların ilçe merkezi konumunda bulunmaktadır.
Tarihi
Tarihinde bizans dönemine ait bir çok iz bulunan ada bu dönemlerde hristiyanların sürgün yeri idi.Osmanlıya katıldıktan sonra türklerin ve yahudilerin azınlıkta yaşadığı adada günümüzde tamamen türk aileler bulunmaktadır.
Adada ilçe merkezi harici beş adet köy bulunmaktadır.Bunlar sırası ile Çınarlı,topağaç,saraylar,asmalı ve gündoğdu köyleridir.
Coğrafya
Coğrafi olarak diger adalardan oldukça farklı olan marmara adası oldukça yeşildir.Adanın bir çok yerinde yetişen kızılçam ormanları ve değişik bitki örtüsü ile oldukça güzel bir ada olmasına rağmen kumsalının az olmasından dolayı turistik olarak fazla ilerleyememiştir.Geçimini balıkçılık,zeytin ve mermercilikten sağlayan ada halkı oldukça iyi durumdadır.
Marmara adası`na ulaşım,nasıl gidilir?
Marmara adasına yaz ve kış aylarında erdek üzerinden kalkan arabalı vapurlar ile gün içerisinde ulaşım mümkündür.Bunun dışında istanbuldan gelecekler yenikapı ve bostancıdan kalkan deniz otobüsleri ile adaya gelebilirler.Kış aylarında sadece erdek üzerinden ulaşım sağlanır.
Bizim Notumuz
Kafa dinlemek isteyip doğal ortamda yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here