31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021

Kumbağ

Kumbağ Tatil Beldesi Hakkında Bilgiler

Kumbağ Beldesi daha çok İstanbul’a yakınlığı ile biliniyor zaten turistlerin %50’sini İstanbul’dan gelen turistler oluşturmaktadır. İstanbul’a uzaklığı tam olarak 145 KM’dir. Aynı zamanda Tekirdağ’dan her 5 dk da bir Mavi minibüsler Kumbağ’a doğru hareket etmektedir. Kumbağ geniş uzun plajları ile Marmara’nın en uzun kıyı şeridine sahiptir. Yaz aylarında Beldede tam bi turizm patlaması olmaktadır. Kumbağ’da halk geçimini Balıkçılık, Küçük baş haycancılık ve Turizm ile sağlamaktadır. Son zamanlarda yapılan lüx oteller ile Kumbağ Beldesi ziyaretçilerine kaliteli bir konaklama hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca pansiyonculukda bi hayli gelişmiştir. Bu yüzden dolayı Kumbağ’da yaz aylarında Konaklama sorunu yaşanmamaktadır.

Tarihi

Kumbağ Ganos Dağları’nın Marmara kıyıların da kurulmuş küçük bir köydür.

Kumbağ Beldesi Balkan Savaşı 1913 öncesinde 600 haneli Kumbos isimli bir Rum Balıkçı köyüyken 1923 yılına kadar devam eden sürede Yunanistan, Bulgaristan 1935 yılındada Romanyadan göçmenlerle iskan edilmiştir. 1993 yılında Belediye olma hakkını elde etmiştir.

Kumbağ’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan en kolay ulaşımın yolu E6 otobanıdır. Mahmutbeyden 72KM’lik otobandan kınalı gişelerine kadar iyi bir yolculuk yapmanızı sağlar. Kınalıdan itibaren 61 KM sahil yolunda Marmara Ereğlisinden geçerek Tekirdağ’a ulaşırsınız. Tekirdağ çıkışın da bulunan kavşaktan Kumbağ tarafına saptıktan sonra 14 KM’lik yoldan sonra KUMBAĞ’a varmış olursunuz.

Tekirdağ Merkez’den ise otobüs duraklarının olduğu yerde her 5 dakikada bir mavi minibüs kalkmaktadır. Bu mavi minibüsler sizi tam Kumbağ’ın Merkezinde bırakmaktadır.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here