30.5 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa adası Kültür ve Tarih

Kültür ve Tarih

Avşa adası`nın resmi tarihi bizanslılara kadar gider.Tarihi boyunca etrafını yönetenlerin etkisinde kalmıştır.Eski bizans`da sürgüne giden rahip ve asillerin yaşadığı,tarihinde çok öneme sahip ve önemli denecek olaylara sahne olmayan bir yerdir.Bizans döneminden sonra osmanlı yönetimine geçmiştir.

Osmanlı döneminde avşa`da o dönemlerde ağırlıklı yerleşim rum ve yahudi ailelerine ait idi.Avşa`da rum ve yahudi aileler,yiğitler köyünde ise türk aileler bulunmakta idi.Geçimini ziraat ve balıkçılıklar sağlayan avşa`da hristiyan kesim şarap ve reçine üretimi yaparak zenginleşmişlerdir.

Osmanlının yıkılış döneminde adada bulunan türk ahaliye zulmeden rum tebası,yunan ordusunun gerilemesi karşısında adayı terketmişlerdir.Adada o dönemde yahudi ve türk halkı mübadeleye kadar yalnız yaşamışlar ve o dönemde avşa boş kalmıştır.

Mübadele yıllarında bulgaristan ve giritten getirilen türk yerleşimcilere adanın rumlardan kalan yerleri dağıtılmıştır.Adada son kalan yahudi ahalisi ise daha sonraları yerlerini satarak adayı terketmişlerdir.

Bugünkü avşa`da yaşayanlar mübadelede getirilen türk yerleşimcilerin torunlarıdır.Turizmin keşfedilişine kadar olan dönemde rumlardan kalma ziraat ve ticaret modelleri ile geçinen avşa`da,turizmin gelmesi ile eski işler önemini yitirmiş ve tüm yatırımlar turizm üzerine olmuştur.Bugün şarap üretimi yapan bir veya iki aile kalmıştır.Ziraatle uğraşan yok denecek kadar azdır.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here