31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa Rehberi Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

 Avşa adası gezilecek yerler tatilcilerin her zaman kafalarında bir soru işareti olmuştur. İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında bulunan Avşa Adası her yaz sezonunda yüzbinlerce tatilciyi ağırlıyor.

 Avşa adasında görülecek ve yapılacak bir çok aktivite ve yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda Avşa Adası tarihi ve doğal güzellikleri içerisinde eşsiz plajları ile oldukça popüler bir tatil yeridir. Avşa Tatil Rehberi`niz olarak sizlere adamızda yapacağınız gezinizi kolaylaştırmak için bir liste hazırladık.

Avşa Adası`nda Görülecek Yerler

 Avşa Adası`nda ilk görülecek yerler arasında Çınar Koyu ve Altınkum Plajı yer almaktadır. Ayrıca Avşa Adası`nda denize girilebilecek birbirinden güzel koylar ve plajlar bulunmaktadır. Her gelen tatilciyi büyüleyen bu plajlarda herhangi bir ücret ödemeden denize girip güneşlenebilirsiniz. Adamızı ister köy minibüsü, ister bir bisiklet veya motosiklet, isterseniz yürüyerek kısım kısım gezebilirsiniz. Adamızı hangi vasıta ile gezerseniz gezin karşınıza eşsiz manzaralar, koylar ve plajlar çıkacak. Güzel ve zahmetsiz bir gezi için sizlere tavsiyemiz elektrikli bisiklet kiralamanız olacaktır. Tabiki insanların gezi şekli kişiden kişiye değişir. Spor yapmayı seviyorsanız adamızı yürüyerekte keşfedebilirsiniz. Eğer daha fantastik ve egzotik bir gezi yapmak isterseniz bunun en iyi yolu kendinize özel bir tekne kiralamak olacaktır. Bununla birlikte daha farklı bir gezi yapmak isteyenler ATM turları`nı tercih edebilirler. Atm tur ve bisiklet, motosiklet kiralama şirketlerini Avşa merkezde bulabilirsiniz. Ayrıca özel tekne kiralamak isteyenler iskele meydanında bulunan Rıhtım Kafe Restoran`dan destek alabilirler.

 Altınkum, Tavşanlı, Kadınlar Koyu, Çok İncir, Karadut ve Kumtur Plajı adamızın güney sahillerinde yer almaktadır. Bu popüler 6 plaj ve koy gezilecek yerler listemizin en başında yer almaktadır. Gelim şimdi hem adamızın güney sahilleri ile birlikte görülecek bu yerleri hep beraber tanıyalım.

altınkum plajı avşa adası
ALTINKUM PLAJI MANZARA NOKTASI

Altınkum Plajı

 Adamızın en popüler plajlarından biri olan Altınkum Plajı lokasyon olarak Yiğitler köyü`ne yakın konumdadır. Ayrıca sığ yapıda olan denizi, beach külüpleri ve lezzetli deniz ürünleri sunan restoranları ile ünlüdür. Bununla birlikte mangal yapabileceğiniz piknik alanı plaj içerisinde mevcuttur. Altınkum Plajı çocuklu aileler ve açık sularda yüzemeyenler için ilk tercihtir. Plaj, adamızın güneydoğu kıyılarında bulunmaktadır. Plaja ulaşım için Yiğitler Köyü merkezinden güney istikametine yönelmeniz yeterlidir.

Tavşanlı Plajı

 Altınkum Plajı`ndan sonra karşınıza çıkacak olan ilk plaj Tavşanlı Plajı olacaktır. Adamızda bulunan tüm plajlar adını çevre ve yaşam koşullarından almaktadır. Tavşanlı Plajı`da adını bölgede bolca görülen tavşanlardan almıştır. Tavşanlı Plajı, tam olarak adamızın güney sahilinde yer almaktadır. Ayrıca plaj koru şeklinde yarı çamlık bir yapıya sahiptir. Çamlık içerisinde plaja yeme, içme ayrıca şezlong hizmeti veren restoran bulunmaktadır. Sığ denilebilecek yapıda olan denizi ile Tavşanlı Plajı, Avşa Adası`nın gezilecek en güzel yerleri yer almaktadır.

Kadınlar Koyu

 Avşa Adası Kadınlar koyu adamızda muhafazakar tatilcilerin denize girip güneşlenebileceği ve gezebileceği yerlerden biridir. Kadınlar koyu`nun doğal yapısı dışarıya kapalıdır. Lokasyon olarak Tavşanlı ve Karadut Plajı arasında yer alan bu koyu eğer muhafazakar görüşlü iseniz görebilirsiniz.

 Çokincir Koyu neredeyse Karadut Plajı ile bitişiktir. Koy adını yörede bolca bulunan incir ağaçlarından almıştır. Avşa Adası Plajları içerisinde sessiz sakin bir koy olan Çokincir plajı adamızda gezilecek ve görülecek yerler arasında bulunmaktadır.

karadut plajı avşa adası
KARADUT PLAJI

Karadut Plajı

 Karadut plajı adındanda anlaşılacağı gibi adını yörede yetişen karadut ağaçlarından almıştır. Bununla birlikte Avşa Adası`nda gezilecek eşsiz yerler`den biridir. Karadut plajı lokasyon olarak adamızın güney sahillerinde yer almaktadır. Ayrıca bölgede tarihi bir maden ocağı bulunmaktadır. Karadut Plajı, maden bölgesi ve yörede bulunan tarihi karadut ağaçları ile Avşa Adası`nda görülecek yerler arasındadır.

kumtur plajı avşa adası
KUMTUR PLAJI

Kumtur Plajı

 Plaj, konum olarak adamızın tam güneyinde, mevki olarak kumburnu olarakda alınan bölgede yer almaktadır. Plaj adını güzel ve geniş olan kumlarından almaktadır. Sakin bir yapıda olan plaj çevresinde küçük bir yerleşim alanı bulunmaktadır. Ayrıca kumtur plajında bölgede denizcilere yön gösteren bir deniz feneri bulunuyor. Bölgenin güzel kumları ile birlikte bu feneri görmek isteyenler kumtur plajı`nı gezebilirler.

Avşa Adası`nın En Güzel Koyları

 Şimdi sırası ile Avşa Adası`nın batı sahillerini tanıyalım. Adamızın batı kesiminde 78 Koyu, Manastır Koyu, Çamlık Koyu, Beyazsaray Koyu ve Çınar Koyu yer almaktadır. Bu yerler arasında Çınar Koyu hariç tüm yerleri yürüyerek bile gezebilirsiniz. Yürüyüş yapmayı tercih edenler barlar sahilinin üzerindeki sahil yolunu takip ederek bu yerlere ulaşabilirler. Aşağıdaki içeriğimizde tüm bu yerler hakkında detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

78 koyu avşa adası
78 KOYU

78 Koyu

 Avşa Adası`nın batısında bulunan gezilecek yerler listemizin ilk sırasında 78 Koyu yer alıyor. Koyun adının 78 olması size ilginç gelebilir, çünkü birçok kişi koyun adının neden 78 olduğunu soruyor. Koyun adının 78 olmasının ana nedeni koy içerisinde bulunan 78 Motel`dir. Motel 1970`li yıllarda bu koy üzerinde kurulmuştur. Bu nedenle adada yaşayan yerliler koya 78 koyu adını vermiştir. 78 koyu barlar caddesi sahilinin hemen bittiği yerin hemen bitişiğinde yer almaktadır. Bu nedenle ulaşımı oldukça kolaydır.

manastır koyu avşa adası
MANASTIR KOYU

Manastır Koyu

 Manastır koyu ayrıca bölgede bulunan Hagios Georgios Manastırı ile adamızda tarihi bir öneme sahip olan yerlerden biridir. Adındanda anlaşılacağı gibi koy adını bu manastır üzerinden almıştır. Tarihi Bizans dönemine dayanan manastırın günümüzde ne yazıkki kalıntıları kalmıştır. Son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile tarihi manastırın yapısı ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle manastır adamızda gezilecek görülecek yerler arasındadır. Ayrıca dalış sporunu merak edenler için manastır bölgesi iyi bir dalış alanıdır. Bu sayede manastırın su altında kalan bölümlerini izleyebilirsiniz.

Beyazsaray Koyu

 Manastır Koyu’ndan sonra yoldan az devam ettiğinizde Beyazsaray Koyu’nu göreceksiniz. Koyla adını içerisinde bulunan Beyazsaray Otel`inden almaktadır. Beyazsaray koyu çok güzel bir doğal manzaraya ve plaja sahiptir. Bu harika koyda bulunan otel`den başka alışveriş yapacağınız bir yer bulunmamaktadır. Bu nedenle eğer Beyazsaray koyu`nu ziyaret edecekseniz yanınızda yiyecek ve içecek getirmenizde fayda var. Doğal çevresi ve denizinin oldukça etkileyici olduğu bu koyda bulunmaktan keyif alacağınızı kesinlikle sizlere temin ederiz.

Çamlık Koyu

 Çamlık koyu, Manastır ve Beyazsaray koyu arasında yer almaktadır. Buranın çamlık adını almasının ana sebebi koyun tamamen çam ağaçları ile kaplı olmasıdır. Oldukça bakir bir yapıda olan koy adanın en çok yeşillik alanınında bulunduğu yerlerdendir. Yeşil ile mavinin birleştiği bu özel koy Avşa Adası`nın görülecek en güzel yerleri arasındadır.

Dip Not

 Adada yaşayanlarca Cennet Tepesi olarak anılan bölgeyi bu bölge üzerinde yapacağınız gezide mutlaka ziyaret ediniz. Cennet tepesi konum olarak Manastır bölgesine girmeden karşınıza çıkacak olan kavşaktan Çınar koyu`na giden yol üzerinde bulunmaktadır. Bölgeye vardığınızda tepeden tüm Avşa’yı izlerken harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

çınar koyu avşa adası
ÇINAR KOYU

Çınar Koyu

 Avşa Adası’nda gezilecek yerler serimize Çınar Koyu ile devam ediyoruz. Adını yörede bulunan yüzyıllık çınar ağaçlarından alan bu koy Avşa Adası`nın en güzel koyu olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte Çınar Koyu adamızın en büyük koyu`dur. Ayrıca Çınar koyu içerisinde sahile yeme içme ve şezlong hizmeti veren 4 adet işletme bulunuyor. Bakir bir yapıda olan ve doğal güzellikler içerisinde bulunan bu özel koy Avşa Adası`nda denize girilebilecek en güzel yerler arasındadır.

Avşa Adası`nda Gezilecek Alternatif Bölgeler

 Avşa adası eğlence ve plaj turizmi ile ünlüdür. Adamıza gelen bir çok tatilci gezilecek yerlerin merkez ile sınırlı olduğu gibi yanlış bir düşünceye sahiptir. Adamıza gelen tatilcilerin bir çoğu merkezde bulunan plajlarda denize girip güneşlenmeyi tercih etmektedirler. Bununla birlikte yine merkezde bulunan eğlence yerlerinde zaman geçirirler. Şunu açıkça belirtmeliyizki Avşa Adası’ndaki yapacağınız tatiliniz sadece adanın merkezi ile sınırlı değildir. Avşa merkez`de bulunan gezilecek yerlerin yanı sıra adamızda birçok farklı ortam ve yerleri de görebilirsiniz. Aşağıda adamızdaki bilinmeyen destinasyonları sizler için listeledik.

yiğitler köyü avşa adası
YİĞİTLER KÖYÜ

Yiğitler Köyü

 Avşa Adası’nın doğu kıyısında yer alan Yiğitler köyü, uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Ayrıca bu köy Avşa Adası’nın turistik cazibe merkezlerinden biridir. Yiğitler Köyü görünüşü itibarı ile eski bir balıkçı kasabasını andırmaktadır. Bu nedenle son yıllarda tatilciler tarafından çekici bir tatil merkez haline gelmiştir. Yiğitler Köyünde yaşayan insanlar, tarım ve balıkçılık ile geçinmektedir. Bunun yanında yerliler ev pansiyonculuğu ve otelcilik yapmaktadır. Burada perşembe günleri köy pazarı kurulmaktadır. Köy ortamı ve pazarı görmek isteyen tatilciler perşembe günü pazarı ziyaret edebilirler.

Şarap Fabrikaları ve Üzüm Bağları

 Avşa Adası üzümü ve şarapları oldukça meşhurdur. Adamızda yapacağınız gezinizde üzüm bağları ve şarap fabrikalarını ziyaret edebilirsiniz. Özellikle adanın iç kesimlerinde bulunan bağları kiralayacağınız bir motosiklet veya elektrikli bisiklet ile gezebilirsiniz. Bununla birlikte Yiğitler köyü içerisinde bulunan Büyülübağ ve Bortaçina şarap fabrikaları gezilecek ve görülecek yerler arasındadır. Bu mekanlarda içmeniz şart değildir. Fabrikalarda şarap üretim aşamalarını detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Çiftlik sahilleri avşa adası
ÇiFTLİK MEVKİİ

Çiftlik ve Kamburtarla Mevkii

 Yiğitler köyü içerisine girmeden adanın kuzeybatı istikametinde ilerlerseniz Çiftlik ve Kamburtarla mevkii`lerine ulaşırsınız. Bu bölgeler zaman zaman bölgede sert esen kuzey rüzgarlarından ötürü pek betonlaşmamıştır. Genel olarak bağ ve bahçelerin deniz ile buluştuğu bu bölgeler oldukça ıssız ve sakindir. Güzel ve sakin havalarda bu bölgeleri ziyaret ederek deniz ile yeşil`in buluşmasına şahitlik edebilirsiniz.

Akvaryum Koyu

 Çiftlik ve Kamburtarla üzerinden adamızın batısına doğru ilerlediğinizde karşınıza Akvaryum koyu çıkacaktır. Ayrıca bir yat limanında bulunduğu bölge bir çamlığa ve nefis bir manzaraya sahiptir. Fotoğraf çekmeyi sevenler bununla birlikte çevre adalarında bulunduğu manzarayı izleyebilirler.

Mavikoy ve Özkan Sitesi

 Akvaryum koyu`nun hemen bitişiğinde Mavikoy ve içerisinde bir yerleşim alanıda olan Özkan sitesi karşınıza çıkacaktır. Adını masmavi denizinden alan bu koy ve çevresinde yazlık evleri olanlar oturmaktadır. Genellikle sakin bir yapıda olan bu koyu özellikle akşam saatlerinde ziyaret ederek en güzel gün batımı manzaralarını çekebilirsiniz.

degirmenardı mevkii avşa adası
DEĞİRMENARDI, MAVİKOY VE AKVARYUM BÖLGESİ

Değirmenardı Mevkii

 Mavikoy bölgesinin hemen bitişiğinde yer alan Değirmenardı mevkii adamızın en uzun kumsallarına sahip olan bölgedir. Yazlık evlerin, oteller`in ve apartlar`ın bulunduğu bölge nezih ortamı ile bir çok tatilciyi kendine çekmektedir. Bu bölgeyi adamızın diğer bölgelerinden ayıran bir özelliğide 2 adet değirmene sahip olmasıdır. Bu değirmenlerin bir tanesi tarihidir ve kökü 1800`lü yıllara dayanmaktadır. Günümüzde harabe şeklinde bile olsa dimdik ayaktadır. Değirmenlerin bir diğeride bölgeyi sembolize etmek için sahil kesiminde, su arıtma tesisinin hemen orada kurulmuştur. Fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi sevenler bu iki bölgeyide gezi listelerine katabilirler.

Hediyelikçiler ve Takıcılar Çarşısı

 Hediyelikçiler çarşısı, Avşa Adası’nın merkezinde hemen iskelenin sol kesiminde yer almaktadır. Tamamen el emeği göz nuru takıların ve hediyelik eşyaların sergilendiği bu çarşıdan kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

 Avşa Adası`nda yapacağınız tatilinizde yukarıda belirtmiş olduğumuz yerlerden kendinize bir liste oluşturarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz. Bu konu hakkında aşağıdaki yorum alanından hazırlayacağınız liste konusunda bizden destek alabilirsiniz. Son olarak önereceğimiz siteden Avşa Adasında Gezilecek Yerler konusunda daha farklı bilgiler edinebilirsiniz. Şimdiden hepinize iyi tatiller dileriz.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here