31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Gezi Rehberi Ekinlik Adası

Ekinlik Adası

Ekinlik Adası Hakkında Bilgiler

Marmara adalar topluluğunun dördüncü büyük adası olan ekinlik adası marmara adasının batısında avşa adasınında kuzeybatısında bulunur.Avşa adasından bakıldığında ters dönmüş kaşığa benzediğinden dolayıda yöre halkı tarafındanda kaşık adası olarak bahsedilir.
Bizans dönemimde deniz trafiğinin önemli noktalarından biri olan ada sert rüzgarlara kapalı doğal liman ortamı ile bu öneme sahip olmuştur.Bu sayede yerleşimin arttığı ve buna paralelde burada bulunan kişilerin zengileştiği ada osmanlı dönemindede aynı öneme sahip olmuştur.

Tarihi

Bizans döneminde önemli ticaret yollarının kesişme noktası olan ada rum tüccarların ve sürgün edilenlerin bulunduğu,osmanlı dönemindede rumların ağırlıkla yaşadığı bir yer olmuştur.

Turizm

Cumhuriyet döneminde bu önemini yitiren adada bugun fazla yaşayan yoktur.Yaz aylarında hareketlenen genelde sakin olan ekinlik adası,kumsal ve plajlarının olmamasından dolayı turizm alanında hiç gelişememiştir.

Ekinlik Adasına Ulaşım

Ekinlik adasına ulaşım erdek`ten kalkan arabalı vapurlar ile sağlanır.Haftanın belli günleri vapur bu adaya uğrar.Günlük sefer talep olmamasından dolayı yapılamamaktadır.İstanbuldan kalkan gemiler çevre adalara uğradığında adaya kalkan dolmuş tekneler ile adaya ulaşabilirsiniz.Bunun dışında çevre adalardan kiralayabileceğiniz teknelerle bu adaya ulaşabilirsiniz.
Bizim Notumuz
Fazla gezilecek yeri olmamasına rağmen kafa dinlemek isteyenlerin sığınak noktası olan adada bir çok ünlü işadamıda yaz aylarında burada tatillerini yapmaktadır.Sessizliği sevenlere tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here