31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Gezi Rehberi Çeşme Alaçatı

Çeşme Alaçatı

Alaçatı; görüp görebileceğiniz en muhteşem tatil merkezlerimizden bir tanesidir. Gittiğinizde yapılabilecek aktiveteler neredeyse sınırsızdır. Bunların başındada pek tabiki dünyanın en iyi 10 sörf plajından birine sahip olması nedeniylede sörf sporudur.Ayrıca dünyanın çeşitli yerlerinden her yıl buraya bu spora gönül vermiş insanların akın etmesi ve aynı zamandada öğrenip yapmak istiyenler içinde çeşitli ve cok sayıdada sörf okuluna sahip olması da ayrı bir güzelliktir.

Konaklama konusuna gelince, restore edilen eski rum evleri ve değirmenler, çeşitli butik oteller de alternatifleriniz arasında.Alaçatı da görmeğe değer o kadar büyüleyici güzellikler varki bunların başındada elbetteki rüzgar gülleri ve damla sakızı ağaçları yer almaktadır.Bu nedenlede türkiyenin ilk rüzgar enerji santrali olma özelliği nedeniyle büyük öneme sahiptir.Dünyada hem çok nadir hemde çok değerli olarak bililen damla sakızı ağaçlarınında özellikleri neredeyse saymakla bitmez. Eskiden beri bilinen şifa veren özelliği nedeniyle çeşitli hastalıkların tedavisinde ve tabiki harika aroması sebebiylede çeşitli gıdalarda da kullanılmaktadır. Bunların başında sakız reçeli, sakızlı dondurma ve tabiki sakız rakısı yer almaktadır.

Tabiki Alaçatı hakkındaki diğer bütün güzellikler saymakla bitmez,fakat kısaca sıralamak gerekirse, dünyanın en haz veren sporlarından birini yapmanıza olanak sağlaması nedeniyle rüzgarı,bunun yanında ekonomik olarak fayda sağlıyan rüzgar gülleri, koruma altına alınmış değerli damla sakızı ağaçları,yöreye özgü çeşitli güzellikteki yemekleri,harika doğası ve bulunduğu konum nedeniylede rahat ulaşımı başlıca özellikleri arasında sayabiliriz.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here