31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa Rehberi Avşa Adasının Nüfusu

Avşa Adasının Nüfusu

Avşa adası hakkında bilgi sahibi olmayan ve adamızı merak eden tatilciler adanın nüfusu hakkındada pek bilgi sahibi değildirler. İşte bu nedenle avşa adasının nüfusu hakkında bilgiler vermek için sizlere bir makale yazmaya karar verdik.

Adamızda iki yerleşim yeri bulunmatadır. Bunlar son gelen yerel yönetim kanunu ile mahalle olarak adlandırılmıştır. Adanın batı sahili Avşa, Doğu sahili ise Yiğitler Köyü olarak tanınmaktadır. Bu iki mahallenin toplam nüfusu ise kış aylarında 2000 kişi civarında olmaktadır. Son yıllarda eğitim ve iş şartları nedeni ile adamız dışarıya göç vermektedir. Kış aylarında ise bu durumda artış görülmektedir. Adanın yerlileri ise bu dönemde bandırma ve erdek gibi yerleşim yerlerinde kış aylarını geçirmeyi tercih etmektedir.

Yaz aylarında adanın yerlileri büyük ölçüde adamıza döner. Haziran ayı başlarında başlayan sezon temmuz ayında en yoğun dönemini yaşar. En yoğun dönemse bu dönemler olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda bayram tatilin yaz ayalrıan gelmesi ile nüfus rekor üstüne rekor kırmaktadır. Bu konuda rekor 2016 yılında 130.000 kişi olarak tanımlanmıştır. Normal dönemlerde ise bu sayı 60.000 ila 80.000 kişi civarında seyretmektedir. Eylül ayının gelmesi ile kış çehresine kavuşan adamızda eylül sonu itibarı ile turist bulunmamaktadır.

Kış döneminde kendi kabuğuna çekilen avşa adasında yinede zaman zaman turist gelmektedir. Bahar döneminde ise adamız ayrı bir güzellik yaşamaktadır.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here