31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa adası Avşa Adasının Coğrafi Durumu

Avşa Adasının Coğrafi Durumu

Türkiyenin dört denizinden biri olan marmara denizi bir iç denizdir.Büyüklüğü 11.350 km2 olan marmara denizinin güney batısında marmara takım adaları bulunur.Marmara takım adaları dört büyük (Marmara Adası,Paşalimanı,Avşa adası,Ekinlik Adası) ve sekiz küçük (Koyun Adası,Hasır,Mamali,Pala,Fener,Asmalı ve paşalimanı koyu içinde iki küçük adacık) adadan oluşur.Bu takım adalar kapıdağ yarım adası ve şarköy arasında bulunan sığ sularda yer almaktadır.
Marmara takım adaları jeolojik olarak kapıdağ yarım adasının uzantılarıdır.Zemin granit ve mermerden oluşmaktadır.Tarih öncesi zamanlarda suların yükselmesi ile bu adalar ana karadan ayrılmışlardır.
En yüksek zirveye sahip olan marmara adasının dışında kalan adalar yassı bir görünüme sahiptir.Doğası ve yeşili fazla olan marmara adası dışındaki adalar çorak bir görünüme sahiptir.
Avşa adasını diğer adalardan ayıran en büyük özellik en çok kumsala ve plaja sahip olmasıdır.Bu coğrafi ve jeolojik özellikleri sayesinde bu adalar arasında en turistik olanıda avşa adasıdır.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here