31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa adası Avşa Adası Üzümü

Avşa Adası Üzümü

Avşa adası turizmi ne kadar meşhursa bir o kadarda üzümü ilede meşhur bir beldedir.Peki bu şöhret nereden gelmektedir. İlk üzüm bağları ve üzümcülük kimler tarafından yapılmıştır.Sizlerle bu konudaaşağıda bildiklerimi paylaşacağım

Bu konuda ilk olarak çocuk yaşlarda iken dedem ile bağbozumu denilen zamanda dinlenme vakitlerimizde ilk olarak bilgi sahibi oldum. Dedem ve onun babası ve onunda babası adanın yerleşik türklerinden, zamanında rum ve az sayıda bulunan yahudi ahali ile yaşayan türklerden biri. Onunda babasın anlattığı kadarı ile adaya ilk üzüm bağları yetiştiriciliği ve üzümcülük rumlar tarafından yapılmış. O dönemde yetişen üzümler daha çok şarap üreticiliğinde kullanıldığı için yerli halk pek uğraşmazmış. Rumların adadan ayrıldığı mübadele döneminden sonra cumhuriyet döneminde adaya getirilen türk ahali rumlar tarafından bırakılan bu toprakları ve üzüm yetiştiriciliğini devralmış tabiki benim çocukluğuma kadar adanın geçim kaynağı olan üzümcülük yıllar geçtikçe turizmin önem kazanması üzüm yetiştiriciliğininde neredeyse masrafını karşılayamacak kadar maliyetli olması nedeni ile günümüzde önemini kaybetmiş durumda. Eski dönemlerde bağ bozumu zamanında ada genelinde herkez üzüm hasadına gider gençlerse o zamanda iskeleye getirilen üzüm küfelerini tekele ait kum gemilerine yüklerdi.Kış öncesi ek gelir sağlayan bu değerin zamanla yok olması tabiki üzücü bir durum olsada elden bir şey gelmiyor.

Bir diğer anım ise sezon öncesi avşa adasına giderken her yıl yunanistanın sarti bölgesinden gelen mübadillerin çocuk ve torunları ile aramda geçen bir diyalog oldu. O gün gestaş arabalı gemisinde bulunan mübadillerin başında bulunan yaşlı bir ortodoks rahip ile aramda geçen diyalogda rahib babasının adanın toprağının üzüm yetiştiriciliği için çok uygun olduğunu keşfettiğini ve babasının Fransa`dan üzüm fideleri getirerek ilk üzüm yetişticiliğine başladığını ve bununda zamanla yaygınlaştığından bahsetti.Bu hadise ile beraber dedeminde anlattığı birbirine paralel mevzular, bu vesile ile adaya ilk kimin üzüm yetiştiriciği yaptığnı öğrenmem benim için ayrı bir deneyim oldu.

Günümüzde ise fabrikasyon yetiştirilen üzüm daha çok adamızda şarapçılıla uğraşan bir iki firma tarafından yapılmakta.Her nekadar eski günleri özlesekte bu konuda teşvik ve kazanç sağlanılsa tekrar eskiye döneceğimiz kanaatindeyim. Hele birde bunun Üzüm ve Şarap festivali ile taçlandırdığımız düşünsenize..

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here