31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa Rehberi Avşa Adası Plajları

Avşa Adası Plajları

 Avşa Adası plajları, adanın etrafındaki irili ufaklı koylarda yer almaktadır. Kısaca Avşa Adası sahillerinde çok sayıda plaj bulunmaktadır. Yani bu plajlar adada yüzmek için en ideal yerlerdir. Ada birbirinden güzel kumsallarla dolu olsa da tatilciler denize girmek için batı ve güney kıyı bölgelerini tercih ediyor. Çünkü Kuzey Sahillerinde hava biraz serttir. Bu yüzden yüzmeyi seven her tatilci batı ve güney sahillerini tercih etmektedir.

 Avşa Adası`na geldiğinizde gözünüzün ilk göreceği şey merkez kısımda bulunan hareketli plajları`dır. Ayrıca plajlar konaklama tesislerine çok yakın olduğundan doğrudan denize girebilirsiniz. Yüzmeyi ve gezmeyi sevenler için adamız en iyi seçenektir.

Avşa Adası En İyi Plajları ve Koyları

 Avşa Adası’nın merkezindeki plaj iki bölümden oluşuyor. İskeleden çıkıp sola döndüğünüzde özellikle bu kısım merkez plajlarının ilk bölümü oluyor. Sağa döndüğünüzde İskele`den 78 koyu`na uzanan plaj ikinci kısım olarak kabul edilir. Bu plaj, adanın popüler eğlence mekanlarının bulunduğu Barlar Sokağı’nda yer almaktadır. Bununla birlikte Jey-ski, Muz ve Rigo gibi eğlenceli su sporları bu plaj üzerinde bulunmaktadır.

 Avşa Adası Plajları arasında denize girebileceğiniz yerler aşağıdaki gibidir. En popülerleri Çınar Koyu ve Altınkum plajlarıdır. İlk olarak Altınkum Plajı, sığ denizi nedeniyle yüzme bilmeyen ve küçük çocuğu olan ailelerin tercih ettiği bir plajdır. Doğa içerisinde denize girip güneşlenmeyi sevenleri ise ilk tercihi Çınar Koyu Plajıdır. Ayrıca Çınar Koyu içerisinde bulunan restoranlarda lezzetli et ve deniz ürünlerini yiyebilirsiniz. Eşsiz gün batımı ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan Çınar Koyu`nu sizlerde çok beğeneceksiniz.

 Sakinlik ve huzur arayanlar için adamızda oldukça sakin plajlar bulunmaktadır. Mavikoy, Çiftlik, Karadut Plajı ve Tavşanlı Plajı gibi birçok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Bu plajlar sakin yerler arayanlar için en iyi seçimdir.

 Son derece popüler olan bu plajların yanı sıra Beyazsaray ve Kumburnu plajlarında yüzmeyi de tercih edebilirsiniz. Yalnız bu plajlara ulaşımda zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Arabanız yoksa bu plajlara hızlı ulaşım için taksiye binebilirsiniz. Ayrıca merkezden her saat başı kalkan minibüsler ile bu plajlara ulaşabilirsiniz.

 Bununla birlikte bu plajlara yakın yerlerde denize girebilirsiniz. Plajlara ulaşmadan önce 78 Koyu, Manastır koyu ve tarihi Manastırı gezebilirsiniz. Avşa Adası plajları arasında bulunan bu iki alanda yüzmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 Yüzmek için Avşa Adası’nın doğu kıyısındaki Yiğitler Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Yiğitler köyü plajları yönünden adanın en zengin noktasıdır. Bölge son yıllarda ardı ardına açılan oteller ve pansiyonlar ile bir cazibe merkezi haline geldi. Yüzme öğrenmek ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için Yiğitler köyü plajları en iyi seçenektir.

avşa adası sahilleri
Avşa adası sahilleri

Avşa Adası Denize Girilebilecek Yerler

Tavşanlı Koyu Plajı

 Adamızın sevilen en popüler plajlarından biride Tavşanlı Plajı’dır. Buranın sevilmesinin en önemli sebebi ağaçlık olması ve tatilcilere hizmet veren bir restoranının olmasıdır. Ayrıca sığ denilebilecek denizi ile yüzmek güvenlidir. Bununla birlikte Ağaçların serin gölgesinde yemek ve plajın eşsiz manzarasını izlemek oldukça keyiflidir.

Karadut Koyu Plajı

 Adını bölgedeki karadut ağaçlarından alan bu plaj adamızın en beğenilen plajları arasındadır. Burası küçük bir kumsalı olan koy şeklindedir. Ayrıca koyda plaj hizmeti veren bir restoran da bulunmaktadır. Sığ denilebilecek yapıda olan denizine herkez rahatlıkla girebilir. Plaja ulaşım Avşa ve Yiğitler Merkezden her yarım saatte bir hareket eden minibüsler ile sağlanmaktadır.

Kadınlar Koyu Plajı

 Avşa Adası Kadınlar Plajı, Karadut ve Tavşanlı Plajı’nın arasında yer almaktadır. Burası küçük tenha bir plaj olduğu için muhafazakar kadınlar tarafından keşfedilmiş ve adı Kadınlar Plajı olarak anılmaya başlanmıştır. Son yıllarda muhafazakar aileler tatil için Yiğitler köyü`nü tercih etmektedir. Bu nedenle Kadınlar Plajı Yiğitler Köyü`ne yakın olduğu için muhafazakar tatilciler için de önem kazanıyor. Taksiler ve minibüsler Avşa merkezden ve Yiğitler Köyü’nden ulaşım hizmeti vermektedir.

Avşa Adası’nın En Güzel Koyu

Çınar Koyu Plajı

 Çınar Koyu, adamızın güneybatı kıyısında yer almaktadır. Ayrıca adamızın merkez plajlarından sonra en büyük plajıdır. Yörede bulunan asırlık çınar ağaçları nedeni ile bölge Çınar Koyu adını almıştır. Yumuşak kumlu plajları, tertemiz denizi ve kapladığı huzuruyla oldukça popülerdir. Saatte bir kalkan minibüsler merkezden hareket ederek tatilcileri Çınar Koyu’na götürmektedir Aynı zamanda İsmet’in Yeri, plajın en popüler kısmıdır. Ayrıca Denize girmenin yanı sıra asırlık çınarlarında altında serinlemek ve yemek yemek oldukça keyiflidir. Bu yüzden adadaki yerlilerin ilk tercihi olan bu plajı gelen her turist çok seviyor. Avşa Adası plajları arasında en çok ziyaret edilen yer olan Çınar Koyu’na gitmenizi tavsiye etmekteyiz.

Altınkum Koyu Plajı

 Altınkum Koyu Plajı, adamızın en kalabalık ve en beğenilen plajları arasındadır. Aynı zamanda sahilde tatilcilere uygun 4 adet restoran bulunmaktadır. Bunlardan biri de sahildeki en popüler yer olan Şahin Tepesi restoran`dır. Aynı zamanda plaj adını ince altın tozunu andıran kumundan almaktadır. Altınkum Plajı sığ denizi ile çocuklu aileler ve yüzemeyenler için de tavsiye edilen bir plaj olarak kabul ediliyor. Merkezden hareket eden minibüs ve taksiler ile her yarım saatte bir plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alternatif Denize Girilebilecek Plajlar

Beyazsaray Koyu

 Bölgede bulunan Beyazsaray Otel’inden adını alan koy adamızda çok güzel ve huzurlu bir plajdır. Lakin plaj üzerinde yiyecek ve içecek ihtiyacınızı sadece otelden temin edebilirsiniz. Uygun olması açısından eğer bu plaja gidecekseniz yanınızda yiyecek ve içecek getirmenizi tavsiye ederiz. Merkezden her saat başı hareket eden minibüs ve taksiler koya ulaşımı sağlamaktadır.

Manastır Koyu

 Manastır Plajı, tarihi Hagios Georgios Manastırı`nında bulunduğu enfes güzellikte olan bir bölgedir. Bununla birlilte burası huzur arayanların denize girebileceği ayrıca dalış yapabileceği bir plaja sahiptir. Ayrıca manastır bölgesi küçük bir yerleşim bölgesinde yer almaktadır ve Avşa Adası’ndaki turistik yerlerden biridir.

78 Koyu Plajı

 78 Koyu Avşa iskelesinden sağa döndüğünüzde sahilde göz alabildiğince uzanan plajın sonunda yer almaktadır. Burası ismini koyda yer alan 78 motelden almıştır ve sakin yüzme yerlerinden biridir. Ayrıca 78 Koyu merkezde kalabalık ortamda denize girmek istemeyenler için en ideal seçimdir.

Değirmenardı Plajı

 Değirmenardı plajı Avşa iskelesinin sol tarafında olup adamızın kuzey istikametinde yer almaktadır. Sol kısımdan yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak olan Mehmet Uyar Parkı`nın hemen ardından başlamaktadır. Buradan Mavikoy Plajı`na kadar uzanan Plaj çevresinde yazlık evler, apartlar ve pansiyonlar bulunmaktadır. Ayrıca Değirmenardı plajı adamızın en uzun sahiline sahiptir.

Mavikoy Plajı

 Mavikoy Plajı ayrıca Özkan Sitesi`de olarak anılan bölgede yer almaktadır. Adamızın kuzey batı istikametinde yer alan plajda yazlık evi olan tatilciler denize girmektedir. Küçük bir plajı olmasına rağmen Mavikoy`da denize girmek oldukça keyiflidir. Ayrıca nefis günbatımı anına şahit olacağınız bu plaja gitmenizi kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Çiftlik ve Kamburtarla Plajı

 Çiftlik Plajı ve Kamburtarla plajı adamızın tam kuzey noktasında yer almaktadır. Özellikle ıssız olan bu plajları gözden uzakta denize girmek isteyenler tercih etmektedir. Ayrıca bu plajlarda rüzgar esmeyen günlerde güneşlenip denize girmek oldukça keyiflidir.

Koylar ve Plajlara Nasıl Gidilir?

 Avşa Adası`nın en güzel plajları ve koyları`nı bir bisiklet veya motosiklet kiralayarakta gezebilirsiniz. Ayrıca ATV turlarına katılarak grup halinde bu plajları ziyaret edebilirsiniz. Eğer şahsınıza ait aracınız varsa mutlaka aracınızla adamıza gelmenizi tavsiye etmekteyiz. Bununla birlilte tüm koy ve plajlara merkezden kalkan minibüs ve taksilerle ulaşım sağlanmaktadır. Ulaşım konusunda detaylı bilgileri “Avşa Adasına Nasıl Gidilir” sayfamızdan alabilirsiniz.

https://www.avsa-avsa.com/avsa-adasi-plajlari.html adresinde Avşa Adası`nın en iyi plajları detaylı olarak anlatılmıştır.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here