31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa Rehberi Avşa Adası Nerede

Avşa Adası Nerede

Bir şekilde avşa adasını duydunuz ama avşa adası nerede ve avşa adasının haritadaki yeri neresi tam olarak bilmiyorsunuz.Bu makalemizde bu konuya açıklık getirerek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.
Avşa adası konum olarak marmara bölgesinde, marmara denizinin kuzey batısında yer almaktadır.Coğrafi olarak marmara takım adaları olarakda tabir edilen adalar topluluğunun üçüncü büyük adasıdır.Balıkesir ilinin marmara ilçesine bağlı olan adanın komşuları ekinlik,paşalimanı ve yerel yönetim olarak bağlı olduğu marmara adasıdır.Çevresinde tekirdağ,balıkesir ve çanakkale kıyıları bulunmaktadır.Avşa adasının haritadaki yerini zihninizde canlandırmak için tam olarak çanakkale boğazı ile trakya sahillerinin kesişme noktasına yakın bir konumdada diyebiliriz.Güzel havalarda çanakkale boğazının girişide görülebilmektedir. Toplamda 36 km2 büyüklüğünde olan avşa adası çevre adalara nazaran en çok sahile ve kumsala sahip olan adasıdır.
Türkiyede adaların sayısı az olsada ülkemizde yaşayan bir çok kişi tarafından avşa adası nerede bilinmemektedir ve bu yüzden adaya gelecek olan tatilciler bu konuda sıkıntı yaşamaktadırlar.Sitemizdende sık sık bizlere bu soru sorulmaktadır. Umarız bu makalemizde sizlere bu konuda yardımcı olmuşuzdur.
Yol tarifi olarak avşa`ya en yakın ulaşım yerleri anadolu`dan Balıkesirin Erdek ilçesi ve Tekirdağın kumbağ beldesidir.Her iki yerdende ulaşım teknelerle 2,5 saatte sağlanır.İstanbul`danda deniz otobüsleri ile ulaşımın sağlandığı adaya bu vasıtalarla 3 saatte gelebiliyorsunuz.Yazın heryerden ulaşımın sağlandığı adaya kışın sadece erdek ilçesinden gelebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here