31.1 C
Marmara
Cuma, Temmuz 23, 2021
Ana Sayfa Avşa adası Avşa Adası Çanakkale İline Bağlanmak İstiyor

Avşa Adası Çanakkale İline Bağlanmak İstiyor

Bilindiği üzere balıkesir iline bağlı olan avşa adası büyükşehir yasasının çıkması ile beraber kazanmış olduğu belediye statüsünü kaybedecek.Uzun yıllardır edinilen kazanımların yanı sıra hizmetler yönündede kayıplar yaşatacak olan bu uygulamaya çare düşünen yerel yönetim karaını verdi.
Yerel yönetimce alınan bu karar doğrultusunda resmi olarak çanakkale valisi Sn.Güngör Azim Tuna`ya Avşa Belediye Başkanı Sn.Cevdet Çağlar çanakkale iline bağlanmak istediklerini dile getirdi.
Çanakkale Valisi Sn Güngör Azim Tuna`da bu isteğe “Herkese kapımız açık” cevabını verdi.
Avşa adasında Vali ve meclis üyelerince inceleme gezisi düzenlendi.Bu inceleme sırasında Vali Sn Tuna`ya tekrar çanakkaleye bağlanma talebini dile getiren Başkanımız Sn Cevdet Çağlar ise Balıkesir ilinin büyükşehir kapsamına alınması halinde avşa belediyesinin kapanacağını bu sebeble avşa adası üzerinde olumsuz etkileri olacak bu uygulamanın önüne geçmek için çanakkale iline bağlanmak istediklerini söyledi.Konuşmasına devam eden Sn Çağlar Avşa belediyesinin kapanmasını istemiyoruz.Belki büyükşehir buraya daha fazla yatırım yapabilir yine yapsın imar gibi yetkiler alınsın ama sosyal anlamda belediyecilik kalsın.Büyük şehir sınırları mülki sınırlar dahilinde olduğundan yönetmelikte herhangi bir değişiklik yapılmassa belediyemiz kapanacak.Böyle bir durumda çanakkale neden bizim ilimiz olmasın.Burası bir deniz kenti ve mesafe olarak çanakkaleye yakınız.Halkımızda yatkın,karabiga ilçemiz olsun taşımacılık yine değişmez dedi.
Bu talebe olumlu cevap veren Sn Vali Tuna önemli olanın bağlanmak isteyenin arzusu olduğunu belirterek tüm türkiyeye kucak açtıklarını beyan etti.Konuşmasına devam eden Sn Tuna Avşa için iyi olacaksa olsun,gördüğümüz kadarı ile çok güzel potansiyeli olan içerisinde insanların huzurla yaşadığı bir ada.Bu güzellik bozulmasın turizme hizmet etsin.Ayrıca marmara bölgesinde önemli bir nokta ve istanbulluların tercih ettiği ve rahatladıkları güzel bir yer,Zaten Gestaş ile aramızda oluşmuş kuvvetli bir bağ var. Bundan sonra karşılıklı olarak bağlarımızı, ilişkilerimizi güçlendirmeyi temenni ediyorum dedi.
Bizim yorumumuz ise bu talebin gerçekleşmesi durumunda bu durumun adamız üzerinde olumlu etkilerinin olacağı.Belediyecilik korunacağı gibi çanakkale ve biga hattı üzerinde yeniden bir canlılık yaşanacak.
Eskiler bilir ayvalık ve gemlik gemileri ile zamanında karabiga hattına düzenli seferler yapılırdı.Eğer bu gerçekleşirse çanakkale şehitlik gezilerinde konaklama tesislerinin varlığı sebebi ile avşa adasının transit uğrak bir nokta olacağı kanaatindeyiz.Eğer bu gerçekleşirse bunun etkisi adamız ekonomisi üzerindede görülecektir.
Bir diğer noktada balıkesir ile avşa adasının yerel insanı arasında tam bir zıtlık yaşanmakta.Daha doğrusu adalarda dahil erdek ve kapıdağda dahilinde yaşayan insanlarla bandırmanın güneyinde yaşayan insanlara insanınız taban tabana birbirine huyu ve sıyu ile her açıdan zıt.Ayrıca bir çoğuda adamızdan habersiz.
Bunun aksine çanakkale ve çevresi insanları ile köklerimiz itibarı ile tabanımız aynı ve çanakkalede herkez avşa adasını bilir.
Biz bu kararından ve talebinden ötürü Sn Cevdet Çağları kutluyor ve yürekten destekliyoruz.Sizinde desteğinizi bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here